İslam Tıbbı Hekimi Aidin Salih’in 9 Kasım 2014 tarihinde evinde vefat etmesinin ardından gelini ve aynı zamanda talebesi olan Hacer Dulkar Salih ile yapılan röportaj:

Aidin Salih’in torunlarıyla ilişkisi nasıldı?

Gerçekten çok ilgiliydi. Sadece Sümeyye varken, sabahları yukarı çıktığımda, babaannesiyle bahçeye çıkmış olduklarını görürdüm. Bütün torunlarına bahçe sevgisini aşılamaya çalışırdı. Bahçeye çıktıklarında tohumlarda dâhil uzun uzun anlatırdı.  Bahçede hep beraber ceviz, badem kırarlardı. Onlarla vakit geçirir ve onlarda kendilerini değerli hissederlerdi. Torunlarıyla çocukça konuşmaz, bir birey olarak her şeyi anlayabilecekleri bir dille anlatırdı. Hasta dönemlerinde halsiz olduğunda dahi, uzandığı yerden çocuklara kitap okurdu.

Aidin annemin karakter olarak seviyeli bir yapısı vardı.  Bunu torunlarına da yansıtırdı. Çocuklar onu çok sever ama ona karşı çok şımarmazlardı. Çocuk terbiyesinde, seviyenin çok önemli olduğunu düşünürdü. Çocukların çok şımartılmasına karşıydı. Dengeli sev, ne olacaklarını bilemezsin derdi.

Aidin Salih’in ev hayatı nasıldı, neler yapardı ?
İmkân varsa ilk önce bahçeye çıkardı. Bahçeye ayrı bir aşkı, sevgisi vardı. Yaz günlerinde saatlerce bahçede vakit geçirirdi. Namazı dahi bahçede kılar, kitap ve Kur’an okurdu. Komşularına iyilik ederdi.
Mutlu olmak için sebep aramazdı, o daima şükür hali içerisindeydi. Yemek yerken dahi Allah’ın nimetini tefekkür edip, kıymetini bilerek yerdi. Allah’ın maddi manevi nimetleri onu zaten mutlu, geniş ve ferah ruhlu kılmıştı.
Herkese zaman ayırırdı, yalnız başına da vakit geçirirdi. İş yapmayı severdi, boş durmayı hiç sevmezdi. Her işini zikirle yapardı. Mesela tohumları ekerken “Ya Halim” derdi. Bana da iş yaparken daima “Allah’ı zikret. O zaman o iş iş olmaktan çıkar ve zikre dönüşür” derdi. Kendi işini başkasına bırakmayı sevmez, insanlara zahmet vermez ve bundan hoşlanmazdı. Düzen konusunda titizdi.
Aidin Salih’in şahsiyetine dair ilginizi çeken başka konular var mı?
Anne babanın ve karı kocanın kutsallığını önemserdi. Ben ve Timur Bey’in mutlu bir tablosunu görünce çok sevinirdi. Aynı şekilde Timur Bey’in babası ile sohbetlerine şahit olunca da çok sevinirdi. Seviyeli ama baskın değildi. Kimseyi fikirlerini kabul etmesi için zorlamıyordu. Dolu dolu günler yaşadık. Büyüklerle yaşamanın ayrı bir bereketi olduğuna inanıyorum.
Yeni evlendiğimde disiplinli ve vakur duruşunun arkasında merhametli yüreği ile ortamı kısa zamanda değiştirdi, zamanımızı çok güzel geçirdik.
Aidin Salih olarak bize çok şey öğretti. Unutulmuş kaideleri tekrar canlandırdı ve bizi özümüze döndürdü. Kendisiyle vakit geçirmeye doyamadığım günleri bilirim.
Allah mekanını cennet kılsın.

 

Röportaj: Zeynep Tuğçe Yıldırım – 18.11.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.