Sirke eski tıpta ilaç olarak kullanılacak nitelikte bir gıda. Bugün yapılan araştırmalarda kullanılan sirkeler market raflarını süsleyen yapay sirkeler değil, doğal fermentasyon yolu ile elde edilen ev sirkeleridir. Sirkenin şifa verici özelliğinden sonuna kadar yararlanabilmeniz için mutlaka ev sirkesi kullanmanız gerekiyor.

Sirkenin şifalı olması sirke içinde bol miktarda bulunan potasyum ve elma asidine bağlıdır. Sirke sindirime yardım eder, trombosit üretimini normalleştirir, kanı inceltir, kansızlığa iyi gelir, ateş düşürür, sinirleri rahatlatır, kan dolaşımını düzenler. Sirkeyi gıda olarak tüketmenin yanı sıra deri üzerine uygulamak da mümkün. Yıkama sonrası saçlara uygulanan sirke saçınıza canlılık, parlaklık verir ve saç dökülmesini önler. Ev temizliğinde de sirke kullanılır. Çamaşırların ömrünü uzatır, bulaşıkları parlatır. Toz alırken sirkeli su kullanmak evin çabuk kirlenmesini engeller. (Aidin Salih, Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde)

Ne sirkesi yapacağınız tamamen sizin üretkenliğinize kalmış durumda. Evinizde bulunan her türlü meyveden hatta bal ve gülden bile sirke yapabilirsiniz. Keskin sirke elde etmek için mayalayacağınız sirke içine mutlaka bir miktar bal (1lt’ye 1 çorba kaşığı) veya sirke anası kullanmanız gerekir.

Çürümeye yüz tutmuş herhangi bir meyveniz varsa onları da sirke yaparak değerlendirin. Elde ettiğiniz bu sirkeyi temizlikte, çamaşır ve bulaşık makinanızda kullanabilirsiniz. Sirke yaparken asla plastik kap kullanmayın. Plastikte hormon sistemini bozan ve kansere sebep olan tehlikeli kimyasallar bulunur. (Bisfenol A)

Sirke yapımı ile ilgili çok çeşitli yöntemler kullanılabilir. Biz tarifimizi Gerçek Tıp kitabı yazarı Aidin Salih’ten aldık.

Malzemeler:

  • İlaçsız Elma (kabukları ile birlikte)
  • İçme suyu
  • Bal veya Sirke Anası

Elma Sirkesi Yapımı:

Doğal, ilaçsız yetişmiş elmalarınızı yıkmadan dörde bölün ve çekirdekli kısımlarını bıçakla kesip alın. Elmaları dörde bölün ve 5 litrelik kavanoza yerleştirin. Elmalar kavanozun yarısından biraz azını veya yarısını (2/4) doldurmalı.

Üzerine kavanozun üst kısmını boş bırakacak şekilde su doldurun. İçine bir miktar sirke anası veya 3 çorba kaşığı halis bal koyun (petek bal da kullanabilirsiniz).

Sirkenin kapağını kapatın (biraz hava alacak şekilde veya kapak yerine temiz pamuklu tülbent kullanın) ve karanlık, ılık bir yerde 2 ay kadar bekletin.

Çevrede sirke sinekleri oluşmaya ve sirke kokusu gelmeye başladığında sirke fermente olmuş demektir.

Sirkenizi süzün ve elma posalarını atın. Sirke kavanozunu yıkamadan süzdüğünüz sirkeyi tekrar doldurun. Sirke içine 2 çorba kaşığı bal katın ve kapağını kapatıp serin yerde beklemeye bırakın. Arada bir kontrol edin, keskinleştiği zaman sirkeniz hazır demektir. Sirke ne kadar uzun beklerse o kadar etkili olur.

Bu aşamadan sonra sirkenizin üzerinde beyaz, deniz anası görünümünde bir tabaka oluşmaya başlamış olması gerekiyor. Buna “sirke anası” deniyor. Sirke anasını bir sonraki sirkenizde maya olarak kullanacaksınız. Yalnız sirke anası uzun süre beklemez. Bu durumda evinizde daimi olarak sirke üretiyor olmalısınız
NOT: Elmalar yıkanmaz çünkü sirkeyi elma kabuğunda oluşan bakteriler mayalar. Elmalarınızı güvendiğiniz bir yerden almadıysanız yıkayın, ancak sirke işlemine başlamadan önce 3 saat mutlaka dinlendirin. Bu şekilde kabukta yararlı bakteriler tekrar oluşmaya başlayacaktır.

Kaynak: sademutfak.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.