Arpa (Hurdeum vulgare) içerdiği değerli besinler ile güçlü bir gıdadır. İlaç vasfı taşıyan Arpa’nın birkaç kullanım şeklini sizlerle paylaşıyoruz:

Arpa suyu mesane, böbrek ve safra kesesi ağrıları, karaciğer ve dalak hastalıkları göğüs hastalıkları, nezle, yüzdeki sivilceler, raşitizm, egzama, sedef ve uyuz kaşıntılarına iyi gelir. Ateşi düşürür, balgamı söker, ishali önler.

Kabuklu arpa 3-4 saat ıslatıldıktan sonra aynı suda 1,5-2 saat kaynatılır, ezerek süzülür. Anne sütünden mahrum kalan çocuklara, halsiz yaşlılara, ameliyat geçirenlere bal ile karıştırılarak verilir. Yukarıda sayılan hastalıklara ve ayrıca kalp hastalarına çok faydalıdır.

Arpa samanı, yarım saat kısık ateşte kaynatılarak içilir ve banyo esnasında küvete katılırsa, böbrek ve mesane taşlarını düşürür. Arpa yerine aynı şekilde yulaf da kullanılabilir.

Kabuklu arpa öğütülerek yeteri kadar suda 2-3 dakika kaynatılır, balla beraber zencefil, muskat veya tarçın tozu eklenerek kahvaltı veya akşam yemeği olarak yenir.

Arpada derin bir sır vardır çünkü Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) elenmemiş arpa ekmeği yerdi ve arpa ekmeğinin bütün peygamberlerin ekmeği olduğunu söylerdi.

Kaynak: Aidin Salih, Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.