Gelini Hacer Dulkar Salih’in Gözünden: Aidin Salih’in Aile Yaşantısı Nasıldı?

1
5188

Aidin Salih’in torunlarıyla ilişkisi nasıldı?

Gerçekten çok ilgiliydi. Sadece Sumeyye varken, sabahları yukarı çıktığımda, babaannesiyle bahçeye çıkmış olduklarını görürdüm. Bütün torunlarına bahçe sevgisini aşılamaya çalışırdı. Bahçeye çıktıklarında tohumlarda dâhil uzun uzun anlatırdı.  Bahçede hep beraber ceviz, badem kırarlardı. Onlarla vakit geçirir ve onlarda kendilerini değerli hissederlerdi.Torunlarıyla çocukça konuşmaz, bir birey olarak her şeyi anlayabilecekleri bir dille anlatırdı. Hasta dönemlerinde halsiz olduğunda dahi, uzandığı yerden çocuklara kitap okurdu. Aidin annemin karakter olarak seviyeli bir yapısı vardı.  Bunu torunlarına da yansıtırdı. Çocuklar onu çok sever ama ona karşı çok şımarmazlardı. Çocuk terbiyesinde, seviyenin çok önemli olduğunu düşünürdü. Çocukların çok şımartılmasına karşıydı. ‘Dengeli sev, ne olacaklarını bilemezsin’ derdi.

 Aidin Salih evde neler yapardı ?

İmkân varsa ilk bahçeye çıkardı. Bahçeye ayrı bir aşkı, sevgisi vardı. Yaz günlerinde saatlerce bahçede vakit geçirirdi. Namazı dahi bahçede kılar, kitap ve Kuran okurdu. Komşularına iyilik ederdi.

Mutlu olmak için sebep aramazdı, o daima şükür hali içerisindeydi. Yemek yerken dahi Allahın niğmetini tefekkür edip, kıymetini bilerek yerdi. Allahın maddi manevi niğmetleri onu zaten mutlu, geniş ve ferah ruhlu kılmıştı.

Herkese zaman ayırırdı, kendisiyle de vakit geçirirdi. İş yapmayı severdi, boş durmayı hiç sevmezdi. Her işini zikirle yapardı, mesela tohumları ekerken “ Ya Halim” derdi. Bana da ‘iş yaparken daima Allahı zikret, ozaman o iş iş olmaktan çıkar  ve zikre dönüşür’ derdi. Kendi işini başkasına bırakmayı sevmez, insanlara zahmet vermez ve bundan hoşlanmazdı. Düzen konusunda titizdi.

 

Aidin Salih’in şahsiyetine dair ilginizi çeken başka konular var mı?

Anne babanın ve karı kocanın kutsallığını önemserdi. Ben ve Timur beyin mutlu bir tablosunu görünce çok sevinirdi. Aynı şekilde Timur beyin babası ile sohbetlerine şahit olunca da çok sevinirdi.

Seviyeli ama baskın değildi, kimseyi fikirlerini kabul etmesi için zorlamıyordu. Dolu dolu günler yaşadık. “Büyüklerle yaşamanın ayrı bir bereketi olduğuna inanıyorum.

Yeni evlendiğimde disiplinli  ve vakur duruşunun arkasında merhametli yüreği ile ortamı kısa zamanda değiştirdi, zamanımızı çok güzel geçirdik.

Aidin salih olarak bize çok şey öğretti, unutulmuş kaideleri tekrar canlandırdı ve bizi özümüze döndürdü. Kendisiyle vakit geçirmeye doyamadığım günleri bilirim.

Eşiniz Timur Bey annesi hakkında neler söyler?

“Annem, daima” Allah yolunda olduğun müddetçe seni severim” derdi.

Her konuyu rahatlıkla konuşabilirdik, her sorumu cevaplardı. Her konuda destek çıkardı. Annem benim manevi kılavuzumdu. Çok severdi ama sevgisini aşırı derecede göstermezdi. Sevdiğiyle imtihan olmamak için beni Allah’tan daha çok sevmezdi. Tavsiyesi de bu yöndeydi.

Allahın verdiği imtihanlara karşı sabırlı ve sabit dururdu.

Hicret hayatımızda evimizin direğiydi.”

Allah mekanını cennet kılsın.

Röportaj: Zeynep Tuğçe Yıldırım

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.