Sporun Faydaları

0
2604

Spor yapmak; vücutta oluşan zararlı fazlalıkların atılması, uzaklaştırılması ve sağlığın korunmasında gerekli tedbirlerdendir. Sporun sağlığa etkileri şöyledir;

İnsanlar her gün çeşitli ve birbirinden farklı yiyecekler yerler. Bunların bir kısmı mizaca uygun düşmeyebilir veya ihtiyaçtan fazla yiyecek yenmiş olabilir. Bunların sindirilmesinden sonra harcanmamış olan “fazlalar” damarlarda kalır. Bu fazlalıkların vücuttan atılması gerekir. Böyle durumlarda spor, vücuttaki hareketi arttırarak hem yenen yemeğin sindirilmesine yardımcı olur, hem de daha önce yenmiş yemeklerden yakılamayan, damarlarda kalmış olan fazlalığın, ilaca gerek kalmadan harcanması ve atılmasını sağlar.

Burada çok açık olarak sporun sağlık açısından en önemli faydası “fazlalıkların atılması” konusunda yardımcı olduğudur.

Spor yaparken öyle hareket etmelidir ki beden kızmalı ve terleme mertebesine gelmelidir. Bu şekildeki spordan sonra insana bir sevinç, neşe gelir ve iştah artar. Spor yapmak; organları, eklemleri ve bedeni kuvvetlendirir. Spor yapan bir insan zor işleri kolaylıkla yapar ve bedensel hastalıklara yakalanmaz. Çünkü o hareket sebebiyle madde esas unsurlarına ayrılır ve hastalığın ortaya çıkması için ortam oluşmaz. Bazı mizaç hastalıkları dahi düzelir, hasta sıhhat bulur. Spor bedeni düzeltir, ciltteki gözenekleri genişletir ve terle birçok madde oradan dışarı atılır. 

Bu yazı, Prof Dr. Ayten Altıntaş’ın Sağlığın Can Damarı isimli kitabından alıntılanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.