Arınma Nedir?

0
2439

Arınmak,hazımdan sonra vücutta kalan ve faydasız, hatta zararlı olan maddelerden kurtulmak yani temizlenmektir.

Yemek ve içmekten sonra gıdaların hazmedilmesi üç merkezde gerçekleşir. birincisi mide, ikincisi karaciğer, üçüncüsü organlardır. Gıdalar bu üç merkezde hazmedildiği sırada sindirilip değişime uğrar. Ancak sindirilmemiş, hazım edilememiş bir miktar artık madde o merkezde kalır. Hazmedilmemiş bu artık maddeler vücuttan atılmazsa ileride önemli hastalıklara neden olabilir, bu sebepten bu artık maddeler vücuttan atılmalı vücut bu maddelerden temizlenmelidir.

Her “fazla” vücuttan ayrı bir yolla atılır. Midedeki fazlalıklar genelde bağırsaklar yoluyla veya kusularak atılır. Karaciğerdeki fazlalıklar kana akar, oralardan organlara dağılır, idrar, ter, salya, sümük ve son olarak saçlar ve tırnaklar ile atılır.

Vücutta besinlerin sindirilmesinden sonra kalan ve atılmayan maddeler, bedenin doğal atılma yollarıyla temizlenir. Bunlar kusma yoluyla, idrarla, ter ile, burun akıntısı olan sümük ile veya ağız akıntısı olan salya ile atılma olarak sınıflandırılmıştır.Genelde bunlar yeterli olmaz ve bizim kendi çabamızla bu atık maddelerden kurtulmamız gerekir. Osmanlı hekimlerinin asıl üzerinde durdukları konu budur.

Sağlıklı yaşam için mutlaka bedende oluşan ve atılamamış olan maddelerden temizlenmek gerekir. Hekimlere göre bu da; Müshiller ile lavman ve fitiller ile, kusturmakla, cinsel ilişki ile veya kan aldırma yolu ile olur. Sonuç olarak çeşitli hastalıklara sebep olacak bu maddelerin zararından kurtulmak için iki yol vardır. Ya doğal yolla atılmaya yardımcı olmalı yada özel olarak bu temizlik için çaba göstermelidir.

Prof. Dr Ayten Altıntaş/Sağlığın Can Damarı /sayfa: (179-180)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.